Agro Sieć Sp. z o.o.

Jesienne odżywianie rzepaku ozimego – o czym warto pamiętać?

      Słoneczna pogoda panująca na przełomie września i października sprzyjała intensywnemu rozwojowi roślin rzepaku ozimego. Plantacje założone w agrotechnicznie prawidłowym terminie wytworzyły już 7-8 liści właściwych i zapewne do spoczynku zimowego wytworzą optymalny do prawidłowego przezimowania pokrój (rozetę składającą się z 10-12 liści, szyjkę korzeniową grubości ok. 1,5 cm oraz silny i głęboki system palowy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       W związku z tym, że rzepak ozimy podczas jesiennej wegetacji ma stosunkowo wysokie wymagania pokarmowe, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe odżywienie roślin w tym okresie. Wszelkie niedobory (zarówno makro jak i mikroskładników) skutkują obniżeniem potencjału plonowania plantacji, a obserwowany obecnie intensywny rozwój roślin rzepaku powoduje, że wzrastają jego wymagania pokarmowe. Aby im sprostać zalecamy aplikację nawozu dolistnego Agrochelat AminoWerva R+B, którego skład odpowiada wymaganiem pokarmowym rzepaku w tym okresie. Faza od 4 do 8 liścia to również idealny moment na dostarczenie roślinom rzepaku żelaza, magnezu oraz siarki zawartych w GranuFol Mag. Jednym z kluczowych mikroelementów w uprawie rzepaku jest bor, który odpowiada m.in. za rozwój systemu korzeniowego oraz organów generatywnych (warto pamiętać, że zawiązki pędów bocznych wytwarzane są już jesienią). Pierwiastek ten zalecamy dostarczyć w nawozie AsBor + Mo, który w swoim składzie zawiera również molibden, odpowiadający m.in. za gospodarkę azotem i fosforem.

      W uprawie rzepaku ozimego należy regularnie obserwować tempo rozwoju pąka wierzchołkowego, ponieważ w przypadku wcześnie sianych i intensywnie nawożonych plantacji konieczny może okazać się kolejny zabieg regulujący wzrost. W wielu rejonach Polski z różnych względów siewy rzepaku ozimego były opóźnione i plantacje takie wchodzą dopiero w fazę 4-5 liścia, czyli w idealny moment na wykonanie tego zabiegu. Do regulacji wzrostu zalecamy aplikację Magnello 350 EC + AquaFol C lub Tebukonazol 250 EW + Praktis + AquaFol 7C. Głównym celem jesiennej regulacji wzrostu jest niższe osadzenie stożka wzrostu, stymulacja do rozwoju systemu korzeniowego, zmiana pokroju nadziemnej części rośliny, a także intensywniejsza synteza chlorofilu w komórkach roślinnych. Dodatkowo, triazole zawarte w wyżej wymienionych preparatach skutecznie ograniczają presję ze strony sprawców chorób (w tym najgroźniejszej w tym okresie – suchej zgnilizny kapustnych).

       Praktycznie na wszystkich plantacjach rzepaku ozimego można obserwować duże uszkodzenie (a nawet zamieranie) korzeni rzepaku przez larwy śmietki kapuścianej. Chemiczne ograniczenie liczebności larw żerujących obecnie na korzeniu jest w tym momencie niemożliwe. Obniżyć szkodliwość tego szkodnika można było jedynie podczas nalotu muchówek, jeszcze przed złożeniem jaj. W celu skuteczniejszej regeneracji systemu korzeniowego oraz zwiększeniu odporności rośliny na stres zalecamy aplikację C-Weed Amino lub BioFol Plex.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 

Autor: Mateusz Sokólski, Specjalista ds. Rozwoju Agrotechniki w Agro-Sieć Sp. z o.o. 

Z nami osiągniesz więcej!