Agro Sieć Sp. z o.o.

Jak poprawić żyzność gleb? Zacznij od wapnowania!

Wapnowanie gleby jest ważnym zabiegiem agrotechnicznym pozwalającym podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin.

Gleba to bardzo skomplikowane i delikatne środowisko, środowisko w którym rosną korzenie roślin odpowiedzialne za efektywne pobieranie wody i składników pokarmowych.

Pamiętajmy o tym, że jakiekolwiek rozważania na temat nawożenia i ochrony roślin nie mają żadnego sensu, jeśli mamy gleby o zbyt niskim (ale też zbyt wysokim) pH.  Jego wartość optymalna dla większości roślin to zakres wartości pomiędzy 6 a 7.  Przy nieprawidłowym odczynie drastycznie spada dostępność zawartych składników pokarmowych a co za tym idzie efektywność nawożenia. W sposób niekorzystny zmienia się również skład mikrobiologiczny środowiska glebowego odpowiedzialnego za rozkład substancji organicznych a co za tym idzie tworzenie jakże ważnej próchnicy.

Najlepszym terminem do wapnowania gleb jest jak zwykle okres po żniwach, przed wykonaniem uprawek pożniwnych. Wykorzystajcie Państwo ten czas. Koszt wapnowania w porównaniu z cenami nawozów NPK nie jest wcale wysoki. Czasami lepiej zrezygnować jeden rok z klasycznego nawożenia fosforem i potasem na rzecz wapna. Często dzięki takiemu zabiegowi, możemy uruchomić zapasy składników pokarmowych z gleby.

Pamiętajmy też o tym, aby zakupu nawozów wapniowych nie zostawiać na ostatnią chwilę ponieważ okres letni to czas zwiększonej sprzedaży tego typu produktów a co za tym idzie czasami problemów logistycznych z tym związanych.

Zapraszamy do zapoznani się z ofertą NAWOZÓW WAPNIOWYCH w Agro-Sieć! 

Z nami osiągniesz więcej!