Agro Sieć Sp. z o.o.

Wiosenne nawożenie upraw podstawą wysokich plonów!

Nawożenie to dostarczanie roślinom niezbędnych składników pokarmowych dla uzyskania wysokiej jakości płodów rolnych. Szczególny wpływ na zdrowie i dobrą kondycję roślin ma przede wszystkim odpowiednie nawożenie wiosną. Ogromne znaczenie dla roślin w tym okresie, ma dostarczenie azotu, ale to nie jedyny składnik potrzebny roślinom.

Dobrym rozpoczęciem wiosennych prac polowych jest nawożenie siarczanem magnezu. Obecność siarki wpływa na zawartość białka w zbożach oraz pobieranie azotu. Ze względu na wzrost odporności roślin na choroby, nawóz ten odgrywa dużą rolę w uprawie rzepaku. Natomiast magnez jest kluczowym elementem procesu fotosyntezy. Ma duży wpływ na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Największe zapotrzebowanie na ten składnik mają rośliny krzyżowe takie jak np.: rzepak oraz rośliny takie jak: buraki, kukurydza czy ziemniak. Magnez jak i siarka dostarczone odpowiednio wcześnie przyczynią się do efektywnego wykorzystania nawozów azotowych przez rośliny.

Najlepszy czas na zastosowanie tego nawozu to około 2-3 tygodnie przed planowanym nawożeniem azotowym. Szczególnie polecamy siarczan magnezu MagSul o składzie 18% MgO i 38% SO3. Dawki tego nawozu są zróżnicowane ze względu na rodzaj uprawy.
W przypadku zbóż ozimych jak i jarych zaleca się 100 kg/ha, natomiast w uprawie rzepaku, ziemniaków oraz buraków cukrowych wielkość zasiewu wynosi od 150-200 kg/ha. Największa dawka tego nawozu zalecana jest przy uprawach kukurydzy na ziarno, ale również na kiszonkę i wynosi 200 kg/ha. Siarczan magnezu nadaję się także do nawożenia łąk i pastwisk. w tym przypadku należy zastosować między 100 a 200 kg nawozu na ha.
Aby wykorzystać wszystkie zalety oraz korzyści z wiosennego nawożenia upraw, należy pamiętać, że uzyskanie wysokich plonów wymaga wysokich nakładów, również nawozów. Wysoką jakość plonów można osiągnąć dzięki racjonalnemu nawożeniu!

 

Autor: Anna Szatkowska, Specjalista ds. sprzedaży nawozów w Agro-Sieć Sp. z o.o.

Z nami osiągniesz więcej!