Wapnowanie – podstawą żyzności gleb!
Często zadajemy sobie pytanie: „Dlaczego wapnować gleby?”. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nawozy wapniowe stosuję się w celu odkwaszenia gleb, co ułatwia roślinom pobieranie składników pokarmowych, takich jak np.: fosfor odpowiedzialnych za rozwój roślin. Wapnowanie poprawia zarówno właściwości chemiczne jak i biologiczne oraz fizyczne gleb.
W Polsce niestety większość pól jest zakwaszona i wymaga wapnowania. Kierując się odpowiedzialnością w rolnictwie najlepiej zbadać odczyn pH gleby i dobrać najlepszy rodzaj wapna dostosowany do potrzeb gleby. Wapnowanie niezmiernie ważne jest w przypadku produkcji roślin wrażliwych na zbyt kwaśne gleby takich jak np.: pszenica, rzepak, jęczmień, burak cukrowy, lucerna. W tym celu można wybrać wapna firmy Nordkalk Sp. z o.o.
Jednym z bardzo dobrze działających produktów jest wapno Nordkalk AtriGran. Jest to naturalne wapno węglanowe o wysokiej reaktywności. Może być stosowane interwencyjnie, jak również jako planowany zabieg agrotechniczny. Firma Nordkalk wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom glebowym dostarcza na rynek wapna z rodziny AtriGran takie jak: AtriGran o zawartości CaO 50%, AtriGran Mg o składzie 30% CaO + 17% MgO oraz AtriGran Humic zawierający w swoim składzie 50 % CaO, jak również dodatkowo kwasy humusowe odpowiedzialne za użyźnianie gleb.
Najważniejszym jest dobranie odpowiedniej dawki nawozu tak, aby nie przewapnować gleby. Skutkami zbyt dużej ilości wapna może być przesuszenie gleby a nawet zmniejszenie przyswajalności niektórych składników pokarmowych przez rośliny. Pamiętajmy zatem o racjonalnym wapnowaniu opartym na badaniach glebowych.
Serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy pomogą Państwu wybrać najbardziej odpowiednie produkty dedykowane do Państwa upraw.