Agro Sieć Sp. z o.o.

Rolniku – pamięta o płukaniu opryskiwacza po zabiegach herbicydowych!

Powoli kończy się okres kapryśnej i zimnej aury. Przed nami czas intensywnej pracy związanej z ochroną chemiczną upraw. Jak zwykle do wykonania będzie bardzo dużo zabiegów w bardzo krótkim przedziale czasowym. W takiej sytuacji nieodłącznie towarzyszy nam pośpiech w tym co robimy.
 
 
Co roku o tej porze bardzo często zdarzają się przypadki silnego uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia upraw, spowodowane brakiem lub złym wypłukaniem opryskiwacza po zabiegach herbicydowych. Niestety, jeśli taka sytuacja ma miejsce jest to proces nieodwracalny…
 

Szczególną uwagę na dokładne wymycie sprzętu do zabiegów agrochemicznych musimy zwrócić w przypadku stosowania herbicydów, których substancje aktywne są zalecane w małych dawkach na 1 ha i występują w formulacjach stałych typu WG, SG, SX, WP. Pamiętajmy, że w przypadku niektórych preparatów nawet dawka 1 gram na 1 ha wystarcza do zniszczenia 1 ha rzepaku lub buraków.
Dlatego pamiętajmy o dokładnym płukaniu sprzętu. Niestety, sama woda użyta do tego celu nie wystarcza. Na rynku jest dostępne wiele preparatów służących do mycia opryskiwaczy. Nie są one drogie i każdy powinien je zawsze mieć na swoim magazynie ŚOR. Ważną zasadą jest też mycie sprzętu zaraz po wykonanym zabiegu, aby ewentualne pozostałości herbicydów nie zaschły nam szczególnie na filtrach .

Niezłym pomysłem jest też po wykonanym zabiegu herbicydowym wykonanie zabiegu dokarmiania dolistnego na tej samej uprawie. Nawozy dolistne mają bardzo dobre właściwości płuczące.
Pamiętajmy – lepiej stracić dodatkową 1 godzinę na te czynności niż potem ponieść nieodwracalne straty w swoich uprawach.

Z nami osiągniesz więcej!