Jak dbać o rzepak w trudnych warunkach pogodowych?
Za nami dwie noce z bardzo dużymi spadkami temperatur. Niestety to jeszcze nie koniec takiej sytuacji. Pojawia się mnóstwo pytań, szczególnie jeśli chodzi o kondycję rzepaku ozimego…
W tej chwili trudno cokolwiek powiedzieć na 100%. Eksperci Agro-Sieci uważają, że rzepaki nie wyjdą z tej sytuacji bez szwanku. Najbardziej prawdopodobne jest bardzo mocne popękanie łodyg. Będzie to naturalna droga do infekcji chorobami. Pewnie część klientów wykonała zabiegi regulacyjno-grzybobójcze i tutaj co się stało, to się stało.
Jednak u wielu rolników preparaty do ochrony rzepaku nadal są w magazynach. Generalnie nie należy w tej sytuacji rezygnować z ochrony.
Jednak u wielu rolników preparaty do ochrony rzepaku nadal są w magazynach. Generalnie nie należy w tej sytuacji rezygnować z ochrony.
Według naszych Doradców, tym momencie niezbędne wydaje się zastosowanie biostymulatorów i to w wyższych z zalecanych dawek: C-Weed 1 l/ha lub BioFol Plex 2 l/ha.
Zabiegi na chowacze to jeszcze sprawa dalszej przyszłości. Pojawią się pomysły łączenia zabiegu grzybobójczego z owadobójczym. Eksperci Agro-Sieć uważają,ze nie jest to dobry pomysł, ponieważ rzepak w tej chwili potrzebuje też rozpaczliwie mikroelementów a w szczególności boru. Podpowiadamy – nie da się tego zrobić w jednej dużej dawce i lepiej to rozłożyć w czasie.
Z nami osiągniesz więcej!