Agro-Sieć

Wapnowanie gleb jako fundament wysokich plonów

Widok pryzm wapna przygotowanych do wysiania po żniwach jest nadal rzadkością na terenie naszego kraju. Wielu rolników zapomina, że wapnowanie odgrywa  bardzo ważną rolę w kształtowaniu żyzności gleby oraz  ma wpływ na wielkość przyszłych plonów.

Gleby w Polsce  charakteryzują się niskim pH, przez co w uprawie roli niezbędne jest zadbanie o ich optymalny odczyn. Uregulowanie odczynu gleby to warunek uzyskania optymalnych plonów. Dopuszczenie do nadmiernego zakwaszenia, powoduje znaczne obniżenie sprawności gleby i przekłada się na kondycję roślin, a tym samym przyszły plon.

Zabieg wapnowania najlepiej przeprowadzić późnym latem lub jesienią, bezpośrednio po zbiorach plonów. Z uwagi na ryzyko związane z wysuszaniem gleb, należy unikać stosowania wysoko reaktywnych nawozów wapniowych w okresie wiosennym. Efekty wapnowania pojawią się już przed kolejnym zasiewem. Pamiętajmy, że wapno rozrzucone na polu potrzebuje czasu na dokładne zmieszanie się z glebą, dlatego nie należy długo zwlekać z tym zabiegiem. 


Wapnowanie gleby jako fundament wysokich plonów
Wapnowanie gleby jako fundament wysokich plonów

Jakie są główne zalety wapnowania gleby?

  • wapnowanie powoduje wzrost produktywności gleb, co przekłada się na wzrost plonów
  • zwiększa efektywność zastosowanych nawozów
  • poprawia aktywność biologiczną gleby, jej pojemność wodną, a makroelementy stają się bardziej dostępne dla roślin
  • w glebie poddanej wapnowaniu zwiększa się  liczba mikroorganizmów, które wpływają korzystnie na jej żyzność

 

Po przeprowadzaniu wapnowania możemy liczyć na wzrost plonów wielu roślin:*

  • Rośliny bardzo silnie reagujące – wzrost plonów powyżej 25% to: burak, kukurydza, groch siewny, lucerna i koniczyna.
  • Rośliny silnie reagujące – wzrost plonów 15%: pszenica, jęczmień rzepak, bobik, łubiny
  • Rośliny średnio reagujące – zwyżka plonów o ok. 7%: żyto, owies, ziemniaki, len, seradela.

Przeprowadzenie wapnowania wymaga dużego doświadczenia i skorzystania z profesjonalnego doradztwa. Zanim  podejmiemy decyzje o wapnowaniu, należy zbadać odczyn gleby. Najbardziej dokładna i wiarygodna jest analiza chemiczna w laboratorium. Aby wiedzieć, jakie zastosować dawki wapna, najlepiej wykonać analizę agrochemiczną gleby pod kątem odczynu i zasobności w makro i mikroelementy. Kluczową role odgrywa też wybór odpowiedniego rodzaju wapna. Niedostosowanie rodzaju nawozu do gleby spowoduje, że nie spełni on swojego zadania.

Poznaj ofertę  nawozów wapniowych  Agro-Sieć Sp. z o.o. 

Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym Działem Nawozów. Nasi Eksperci pomogą wybrać Państwu najbardziej optymalną technologię nawożenia, która poprawi jakość i żyzność gleby oraz pozytywnie wpłynie na wielkość plonów.

 

 

 

*Źródło: https://www.kalendarzrolnikow.pl/5976/jak-wapnowac-gleby 

Z nami osiągniesz więcej!
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.