Agro Sieć Sp. z o.o.

Ekoschematy – szansa czy zagrożenie?

Do tej pory, aby otrzymać jak największe dopłaty do produkcji rolnej należało przestrzegać praktyki zazielenienia. W nowej Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej pojawia się nowe narzędzie – Ekoschematy. Jak zwykle nowe wymogi wzbudzają wiele emocji i to nie zawsze pozytywnych.

 

Należy pamiętać, że nie będzie obowiązku wprowadzania tego narzędzia. Jednak w obecnych czasach, gdy liczy się dosłownie każdy grosz – polskich producentów rolnych nie będzie raczej stać na rezygnację z tego dodatkowego źródła dochodu. Wszyscy zadają sobie pytanie: w jakie działania się zaangażować? Na co postawić?

Obserwując propozycje kilkunastu proponowanych działań wydaje się, że każdy rolnik powinien znaleźć taki ekoschemat, który nie będzie komplikował produkcji a jednocześnie przyniesie wartość dodaną dla gospodarstwa oprócz realnej kwoty liczonej w złotówkach. Wydaje się wręcz, że dodatkowy bodziec finansowy nareszcie spowoduje w wielu przypadkach, iż zaczniemy realizować działania, o których często myśleliśmy wiedząc, że są dobre a na które po prostu nie zawsze wystarczało czasu i determinacji do zrealizowania.

Szczególnie ciekawe wydają się  następujące propozycje:

  • wapnowanie gleb,
  • międzyplony ozime,
  • korzystna struktura upraw,
  • zagospodarowanie resztek pożniwnych w formie mulczu czy też uproszczone systemy uprawy.

Świat zmienia się na naszych oczach. Producenci rolni mocno w ostatnich dziesiątkach lat ingerowali w środowisko naturalne. W odwecie przyroda zaczyna upominać się swoich praw i brać za to wszystko rewanż, dlatego najwyższy czas  zacząć przywracać naturalną równowagę.

Agro – Sieć Sp. z o.o. również reaguje na te wyzwania oferując producentom rolnym biopreparaty, takie jak Fundamental i BioKurator wykorzystujące siły natury w przywracaniu równowagi biologicznej gleby i naturalnych procesów obronnych roślin.

Jestem pewien, że podobnie jak w przypadku poprzednich programów unijnych polscy rolnicy doskonale wykorzystają wszystkie możliwości, aby zwiększyć swoje dochody a przy okazji zrobić coś dobrego dla środowiska.

 

 

Autor: Mariusz Wypij, Dyrektor Działu Agrotechniki, Agro-Sieć Sp. z o.o.

Z nami osiągniesz więcej!