Agro Sieć Sp. z o.o.

Dzień Bociana Białego

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. 

Dzień Bociana Białego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na miejsce jakie ptak ten zajmuje w polskiej kulturze i krajobrazie, a także na jego zagrożenia i potrzebę ochrony gatunku. 

Ten piękny ptak uważany jest za zwiastuna wiosny, a gniazda bocianie za symbole dobrych zbiorów dla gospodarzy. Według wierzeń i tradycji kojarzony głównie z płodnością. Pożyteczność bociana potęgują przede wszystkim jego zwyczaje żywieniowe. Ptak jada bowiem zwierzęta żyjące w glebie oraz w miejscach wilgotnych i podmokłych. Głównym pożywieniem bociana są drobne bezkręgowce. W czasie wychowywania młodych bocian musi upolować wiele pożywienia dla stale głodnych, szybko rosnących piskląt dlatego łapie praktycznie wszystkie zwierzęta, które jest w stanie pochwycić: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby i żaby, węże, krety, łasice, gronostaje, młode zające i pisklęta ptaków.

Polska to europejska ostoja bociana białego. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, a co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest urodzonym Polakiem. Bioróżnorodność, klimat i środowisko tworzy idealne miejscem do lęgu i chowu młodych piskląt.

Niestety liczebność bociana na świecie stale spada. Wiele ptaków ginie porażonych prądem, ponieważ druty wysokiego napięcia często stoją na drodze przelotów bocianów. Przyczyną ich śmierci są również plastikowe sznurki od snopowiązałek, pozostawione na polach. Nieświadome złego bociany przynoszą je do gniazda, a młode boćki zaplątują się w nie i giną. Rozwój intensywnego rolnictwa przemysłowego, osuszanie terenów podmokłych czy zarastanie łąk na skutek braku ich użytkowania, powoduje zanikanie bocianich legowisk i żerowisk….

 

 

Z nami osiągniesz więcej!